0

Lat działalności

Nasza szkółka drzew i krzewów owocowych i ozdobnych posiada ponad 40 letnią tradycję

6000

Zadowolonych klientów

Jakość naszych produktów znajduje uznanie wśród najbardziej wymagających klientów.

999800

Drzew i krzewów

Wyprodukowane świetnej jakości drzewa i krzewy w ciągu kilkudziesięciu lat działalności szkółki

Szkółka drzew i krzewów owocowych i ozdobnych

Zapraszamy do zapoznania się z działalnością naszej szkółki oraz z ofertą sprzedaży. Na stronie znajdą Państwo informacje o charakterystyce odmian oraz galerię.

SZKÓŁKA

Opis działalności i charakterystyka.

Szkółka drzewek owocowych „Paszke” to firma rodzinna z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem.

Przez ten okres zmianie ulegał asortyment gatunkowy i odmianowy produkowanych roślin, ale zawsze na pierwszym miejscu była jakość produkowanych drzewek. Początkowo produkowaliśmy tylko wiśnie. Obecnie w naszej ofercie są wszystkie gatunki drzewek owocowych, niektóre krzewy owocowe, róże krzaczaste oraz kilka gatunków roślin ozdobnych.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej szkółki!

ODMIANY

Opis odmian hodowlanych.

WIŚNIE

NORTHSTAR
Pochodzenie: Odmiana amerykańska, otrzymana ze skrzyżowania „English Morello” x „Serbian Pie” Drzewo: Rośnie słabo. Tworzy stożkowatą koronę, o cienkich gałęziach z licznymi krótkopędami. Liście dość wąskie, drobno ząbkowane, o metalicznym połysku. W okres owocowania wchodzi już w drugim roku, owocuje regularnie i bardzo obficie. Kwitnie średnio wcześnie, kwiaty Mało wrażliwe na mróz. Mało wrażliwe na drobną plamistość liści drzew pestkowych. Odmiana samopylna. Owoce: Średniej wielkości lub małe, o masie około 4,5 g, kuliste lub nerkowate. Skórka błyszcząca, mahoniowo wiśniowa. Miąższ ciemnoczerwony, soczysty. Sok ciemnowiśniowy, pestka mała, jajowata. Dojrzewanie owoców: Najczęściej na początku lipca, przed „Kelleris 16” Przydatność odmiany: Owoce o dużej wartości przetwórczej, ze względu na ciemny i silnie barwiący sok. Odmiana nadająca się do nasadzeń towarowych. Ze względu na słaby wzrost, dekoracyjne liście oraz małą podatność na choroby, nadaje się także do uprawy amatorskiej.

SABINA
Pochodzenie: Polska odmiana, mieszaniec „Łutówki” x „Schirpotreb” Drzewo: rośnie silnie. Tworzy koronę kulistą o sztywnych gałęziach pokrytych licznymi krótkopędami. Liście eliptyczne, średniej wielkości. W okres owocowania wchodzi w drugim – trzecim roku po posadzeniu. Kwitnie wcześnie, wytrzymałe na mróz i Mało podatne na choroby. Owoce: Średniej wielkości, o masie około 5 g, kuliste. Skórka ciemnoczerwona, miąższ czerwony dość luźny, kwaskowaty, sok czerwony. Dojrzewanie owoców: Na początku lipca Przydatność odmiany: Owoc głównie deserowe, w pełni dojrzałe łatwo oddzielają się od szypułki.

KELLERIS 16
Pochodzenie: Duńska odmiana, mieszaniec odmiany „Ostheimska” x czereśnia odmiany „Marchijska” Drzewo: Rośnie średnio silnie, tworzy gęstą koronę odwrotnie stożkowatą, o dość grubych gałęziach, licznych krótkopędach i dużych szeroko jajowatych liściach. W okres owocowania wchodzi wcześnie, owocuje obficie i regularnie. Na mróz średnio wytrzymałe, średnio odporne na drobną plamistość i na raka bakteryjnego, ale podatne na moniliozę Owoce: Średniej wielkości o masie około 5 g, wydłużone. Miąższ ciemnoczerwony z silnie barwiącym sokiem Dojrzewanie owoców: W pierwszej dekadzie lipca Przydatność odmiany: Odmiana towarowa i amatorska

GRONIASTA Z UJFEHERTOI
Pochodzenie: Węgierska odmiana, siewka odmiany Pandy Drzewo: Rośnie początkowo silnie, a w starszym wieku średnio silnie. Korona jajowata, dość luźna o mocnych gałęziach. Liść duży, szeroko klapowany. W okres owocowania wchodzi w drugim – trzecim roku po posadzeniu. Owocuje obficie i corocznie. Owoce: Duże, o masie 6 – 7 g, nerkowate lub kuliste. Skórka wiśniowo czerwona z połyskiem. Miąższ czerwony dość zwarty, sok jasno czerwony. Dojrzewanie owoców: W połowie lipca Przydatność odmiany: Owoce deserowe oraz bardzo dobre na przetwory i do zamrażania. Dobrze znoszą transport.

PANDY 103
Pochodzenie: Węgierska odmiana, selekcja klonowa odmiany „Kerezer” Drzewo: Rośnie silnie, tworzy koronę jajowatą, dość luźną o mocnych gałęziach pokrytych krótkopędami. Liście błyszczące, skórzaste, ciemnozielone. W okres owocowania wchodzą najczęściej w trzecim roku po posadzeniu. Jest wytrzymałe na mróz, kwitnie wcześnie i niekiedy kwiaty mogą ulec zniszczeniu przez przymrozki. Owoce: Duże lub bardzo duże, o masie 6 – 7 g, nerkowate. Skórka wiśniowo czerwona. Miąższ czerwony, dość ścisły, smaczny. Sok jasnoczerwony. Dojrzewanie owoców: W drugiej połowie lipca Przydatność odmiany: Owoce smaczne jako stołowe i bardzo dobre na przetwory, głównie kompoty i dżemy. Nadają się do mrożenia.

ŁUTÓWKA
Pochodzenie: Nieznane Drzewo: Rośnie średnio lub słabo, tworzy luźną, kulistą koronę ze zwisającymi pędami. Starsze pędy maja tendencję do ogołacania się. Liście średniej wielkości, ciemnozielone o słabym połysku. W okres owocowania wchodzą w drugim roku po posadzeniu. Jest wytrzymałe na mróz, kwitnie późno. Duża podatność na drobną plamistość liści. Owoce: Duże, o masie 5 – 7 g, szeroko sercowate. Skórka ciemnowiśniowa, miąższ dość ścisły, ciemnoczerwony. Sok ciemnoczerwony. Dojrzewanie owoców: W końcu lipca Przydatność odmiany: Podstawowa odmiana do sadów towarowych. Owoce przydatne dla przetwórstwa.

CZEREŚNIE

RIVAN
Pochodzenie: Szwedzka odmiana otrzymana ze skrzyżowania „Annonay” x „Wczesna Riversa” Drzewo: Rośnie umiarkowanie silnie. Wcześnie wchodzi w okres owocowania, plonuje dobrze, corocznie. Wytrzymałe na mróz, kwiaty Mało wrażliwe na przymrozki. Owoce: Średniej wielkości lub małe, o masie 4,5 – 5,5 g, sercowate. Skórka ciemnoczerwona, lśniąca. Miąższ ciemnoczerwony, winny, smaczny. Dojrzewanie owoców: Pierwszy tydzień dojrzewania czereśni, najczęściej na przełomie maja i czerwca Przydatność odmiany: Odmiana o najwcześniej dojrzewających owocach, polecana do sadów towarowych i ogrodów działkowych. Wyróżnia się zdrowotnością drzew.

BURLAT
Pochodzenie: Francuska odmiana nieznanego pochodzenia Drzewo: Rośnie bardzo silnie. Tworzy dość zagęszczoną koronę o mocnej konstrukcji. Liść ciemnozielony, wydłużony. Drzewo w okres owocowania wchodzi średnio wcześnie, owocuje regularnie, średnio obficie. Dość wytrzymałe na mróz i mało podatne na choroby. Owoce: Duże, o masie 6,5 – 7 g. Kształt szeroko sercowaty, spłaszczony. Skórka purpurowo czerwona, w pełni dojrzałości prawie czarna. Miąższ ciemnoczerwony, soczysty, bardzo smaczny Dojrzewanie owoców: W trzecim tygodniu dojrzewania czereśni, około 10 dni po odmianie Rivan Przydatność odmiany: Owoce atrakcyjne, o dużej wartości handlowej, dobrze znoszą transport. Odmiana przydatna do nasadzeń towarowych.

KORDIA
Pochodzenie: Czeska odmiana nieznanego pochodzenia Drzewo: Rośnie początkowo silnie, a w pełni owocowania średnio silnie. Tworzy szeroko stożkowatą koronę. Liście duże, szeroko owalne, bez połysku. Wcześnie wchodzi w okres owocowania, plonuje dobrze i dość regularnie. Jest Mało podatne na choroby, ale Mało wytrzymałe na mróz. Owoce: Duże lub bardzo duże, o masie około 8 g, sercowate, wydłużone. Skórka karminowoczerwona, miąższ twardy, jasnoczerwony, bardzo smaczny Dojrzałość owoców: Siódmy tydzień dojrzewania czereśni. Przydatność odmiany: Jedna z najwartościowszych, późnych odmian czereśni o dorodnych, smacznych owocach, głównie deserowych.

REGINA
Pochodzenie: Odmiana niemiecka, otrzymana w wyniku krzyżowania „Schneidera Późna” x „Rube” Drzewo: Rośnie średnio silnie, tworzy kształtną, średnio zagęszczona koronę. W owocowanie wchodzi średnio wcześnie, owocuje regularnie i umiarkowanie obficie. Średnio wrażliwe na mróz i Mało podatne na choroby. Owoce: Duże lub bardzo duże, o średniej masie 8 – 8,5 g. Kształt szeroko sercowaty, skórka czerwona. Miąższ jasnoczerwony, soczysty, bardzo smaczny. Dojrzewanie owoców: W siódmym tygodniu dojrzewania czereśni Przydatność odmiany: Wartościowa odmiana o bardzo późnej porze dojrzewania owoców.

ŚLIWY

HERMAN
Pochodzenie: Odmiana szwedzka, otrzymana w wyniku krzyżowania „Car” x „Ruth Gerstetter” Drzewo: Rośnie silnie, tworzy korony dość zagęszczone, prawie kuliste. Kwitnie wcześnie, plonuje obficie i regularnie. Młode pędy są kanciaste i zielone. Drzewo wcześnie wchodzi w okres owocowania, jest Mało podatne na choroby i średnio wrażliwe na mróz. Owoce: Średniej wielkości, o masie 30 -35 g, szeroko owalne. Skórka fioletowo niebieska z niebieskim nalotem. Miąższ żółtobiały, łatwo oddzielający się od pestki i bardzo smaczny. Dojrzewanie owoców: Owoce dojrzewają w drugiej połowie lipca. Przydatność odmiany: Odmiana wybitnie deserowa. Wymaga gleb żyznych i wilgotnych oraz zacisznych stanowisk.

RENKLODA ULENA
Pochodzenie: Odmiana francuska nieznanego pochodzenia Drzewo: Rośnie bardzo silnie i tworzy duże, rozłożyste korony. Odmiana średnio odporna na mróz, na szarkę tolerancyjna. W okres owocowania wchodzi wcześnie i owocuje obficie, corocznie. Owoce: Duże, o masie 45 g, kuliste lub owalne. Skórka żółta, miąższ biały, miękki, soczysty, ale przylegający do pestki. Dojrzewanie owoców: W pierwszej połowie sierpnia Przydatność odmiany: Owoce raczej deserowe, Mało wytrzymałe na transport, dlatego zbierać kilka dni przed dojrzeniem.

PRESIDENT
Pochodzenie: Odmiana angielska nieznanego pochodzenia Drzewo: Rośnie silnie. Początkowo korona wzniesiona potem bardziej rozłożysta. Liście ciemnozielone, eliptyczne. Drzewo wcześnie zaczyna owocować i dobrze plonuje. Jest dość wytrzymałe na mróz i mało podatne na większość chorób. Owoce: Duże, o masie 50 – 60 g, owalne. Skórka bordowa lub prawie granatowa. Miąższ zwarty, żółtozielony, dość dobrze oddziela się od pestki. Dojrzewanie owoców: Od końca września do końca października. Przydatność odmiany: Odmiana deserowa i przetwórcza o późnej porze dojrzewania owoców.

JABŁONIE

OLIWKA ŻÓŁTA
Pochodzenie: Nieznane Drzewo: Rośnie początkowo silnie, później wzrost słabnie. Tworzy korony szeroko stożkowe, zwarte. Kwitnie średnio wcześnie, w okres owocowania wchodzi bardzo wcześnie, owocuje obficie, ale w starszym wieku przemiennie. Wytrzymałe na mróz, średnio podatne na parcha i Mało podatne na mączniaka. Owoce: Średniej wielkości lub małe, najczęściej stożkowate. Skórka cienka jasnozielonkawa. Miąższ zielonkawobiały, bardzo delikatny, soczysty, aromatyczny, kwaskowy. Dojrzewanie owoców: Druga połowa lipca Przydatność odmiany: Odmiana deserowa.

SZAMPION
Pochodzenie: Mieszaniec „Golden Delicious” x „Koksa Pomarańczowa”, czeska odmiana Drzewo: Rośnie początkowo silnie, później wzrost słabnie, tworzy koronę stożkową. Kwitnie średnio wcześnie, w okres owocowania wchodzi bardzo wcześnie i owocuje bardzo obficie. Owoce: Średniej wielkości lub małe, kulisto stożkowe. Skórka zielonkawożółta pokryta rozmyto paskowanym rumieńcem. Miąższ zielonkawo kremowy, drobnoziarnisty, soczysty. Dojrzewanie owoców: Koniec września Przydatność odmiany: Odmiana deserowa i towarowa do uprawy w ciepłych rejonach naszego kraju. Do uzyskania wyrośniętych owoców niezbędne jest silne cięcie prześwietlające i odmładzające.

GLOSTER
Pochodzenie: Odmiana niemiecka, krzyżówka „ Glockenapfel” x „Richared Red Delicious” Drzewo: Rośnie silnie, później umiarkowanie, tworzy koronę wzniesioną. Kwitnie średnio wcześnie, w okres owocowania wchodzi wcześnie, owocuje obficie i regularnie. Owoce: Duże, stożkowate. Skórka zielonkawożółta, pokryta całkowicie intensywnym rumieńcem. Miąższ biało zielonkawy, ścisły, soczysty, wyraźnie kwaskowaty. Dojrzałość owoców: Druga połowa października Przydatność odmiany: Odmiana deserowa i przemysłowa.

JONICA
Pochodzenie: Odmiana amerykańska, krzyżówka „Jonatan” x „Golden Delicious” Drzewo: Rośnie słabo, tworzy koronę szeroko stożkowatą. Kwitnie średnio wcześnie, owocuje dość regularnie i bardzo obficie. Wrażliwe na mróz, średnio wrażliwe na parcha i mączniaka. Owoce: Duże lub bardzo duże, stożkowato kuliste. Skórka zielonkawożółta z rozmytym rumieńcem. Miąższ zielonkawo kremowy, soczysty, aromatyczny. Dojrzałość owoców: Połowa października Przydatność odmiany: Odmiana deserowa. Do uprawy w ciepłych rejonach naszego kraju.

GOLDEN DELICIOUS
Pochodzenie: nieznane Drzewo: Rośnie średnio silnie. Tworzy koronę kulistą, silnie zagęszczoną. Pędy jednoroczne cienkie i często zakończone pakiem kwiatowym. W okres owocowania wchodzi wcześnie, owocuje bardzo obficie z tendencja do przemienności. Na parcha i mączniaka dość odporne, ale wrażliwe na mróz. Owoce: Średniej wielkości lub małe, kulisto stożkowate. Skórka zielonkawożółta. Miąższ kremowo żółty, soczysty i bardzo smaczny. Dojrzałość owoców: połowa października Przydatność odmiany: Odmiana deserowa i przemysłowa.

GRUSZE

FAWORYTKA (KLAPSA)
Pochodzenie: Odmiana pochodzenia amerykańskiego Drzewo: Rośnie średnio silnie, corocznie i obficie owocuje. Na mróz średnio wrażliwe, na parcha dość wrażliwe. W okres owocowania wchodzi wcześnie Owoce: Duże lub średniej wielkości, szeroko jajowate. Skórka gruba, żółta pokryta jasnoczerwonym rumieńcem. Miąższ kremowobiały, soczysty, bardzo smaczny. Dojrzałość owoców: Druga dekada sierpnia Przydatność odmiany: Odmiana amatorska i do sadów towarowych, transport znosi dobrze.

KONFERENCJA
Pochodzenie: Odmiana pochodzenia angielskiego Drzewo: Rośnie silnie, corocznie bardzo obficie owocuje. Na mróz i na parcha mało wrażliwe. W okres owocowania wchodzi późno. Owoce: Średniej wielkości lub duże, silnie wydłużone. Skórka gruba, zielona, łatwo się ordzawia. Miąższ biały, soczysty, smaczny. Dojrzałość owoców: Ostatnia dekada września Przydatność odmiany: Należy do odmian najmniej zawodnych w owocowaniu, dobrze znosi transport.

RED BONKRETA WILLIAMSA
Pochodzenie: Odmiana pochodzenia angielskiego Drzewo: Rośnie dość słabo, owocuje corocznie, obficie. Na mróz dość wrażliwe, na parcha Mało wrażliwe. W okres owocowania wchodzi bardzo wcześnie. Owoce: Duże lub średniej wielkości, jajowate, wydłużone. Skórka cienka, intensywnie brudnoczerwona. Miąższ kremowobiały, soczysty, aromatyczny. Dojrzałość owoców: Druga dekada września Przydatność odmiany: Bardzo cenna odmiana deserowa i przetwórcza

BRZOSKWINIE

REDHAVEN
Pochodzenie: odmiana amerykańska, krzyżówka „Halehaven” x „Kalhaven” Drzewo: Rośnie silnie, tworzy koronę kulistą, silnie zagęszczoną. Dość odporne na niskie temperatury. Owoce: Duże o średniej masie 100 – 160g, kuliste. Skórka złocistożółta z silnym, jaskrawoczerwonym rumieńcem. Miąższ żółtopomarańczowy, jędrny, bardzo soczysty, dobrze odchodzący od pestki. Dojrzałość owoców: Druga połowa sierpnia Przydatność odmiany: Polecana do uprawy pod osłonami

INKA
Pochodzenie: polska odmiana z Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach Drzewo: Rośnie silnie, tworzy koronę kulistą. Odporne na mróz, pąki kwiatowe średnio odporne. Owoce: duże, o średniej masie 90 – 160 g, owalne. Skórka ciemnożółta, rumieniec czerwony, plamisty i kropkowany. Miąższ żółto kremowy, bardzo soczysty, bardzo dobrze odchodzi od pestki. Dojrzałość owoców: Pod koniec sierpnia Przydatność odmiany: Owoce deserowe i przydatne na przetwory

Źródło:
1. Zeszyty pomologiczne Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach
2. Sadownictwo, praca zbiorowa, PWRiL 1995

OFERTA

Wszystko znajdziesz w naszej ofercie!

GALERIA

Spójrz z bliska na naszą pasję

Kontakt

Skontaktuj się z nami za pośrednictwem poniższych danych...

  • Szkółka drzew i krzewów owocowych i ozdobnych
  • Nasza szkółka zlokalizowana jest w Nowym Miasteczku (woj. lubuskie) w odległości 400 m od drogi krajowej DK3 pomiędzy Nową Solą a Polkowicami
  • Plac Cmentarny 1, 67-124 Nowe Miasteczko
  • +48 68 888 150, +48 605 031 753
  • paszgrze@poczta.onet.pl
Copyright © 2014 Timber HTML Template. All Rights Reserved.